DIY 1TB Network Attached Storage inside a UPS!

මේ දවසවල මගේ පරණ NAS (Network Attached Storage) එක වෙනුවට NAS Box එකක් ගන්න කියලා හිතුනා, මොකද තියේන්නේ අලි යෙක් වගේ computer එකක්. එකක් ගන්න ඉතින් ලංකාවේ හෙවිවා හෙවිවා නෑ, ඉතින් ඔහොම ඉන්නකොට bud දවසක් මට twitter එකේ කිවුවා එක තැනක තියනවා කියලා. එතන තිබුනා Synology කියන සමාගෙමෙන් හදන 209J කියන මාදිලියේ එකක්, මිල රු.39,000 ක්, මේ කියනේ hard disk නැතුව. මෙචර ගානක් දීලා මේක ගන්න එක කිසිම තේරුමක් නෑ කියලා සිතුනා.

ඔහොම හිතනකොට ආවා අදහස්ක් මගේ පරණ UPS එකක් තිබුනා, මේක ඇතුලේ NAS එකක් හදාගන්න පුරුවන්නම් මරු නේද කියලා. මොකද නියම සයිස් එක නේ, වැඩි ඉඩක් යන්නේ නෑ නේ.

නොදන්න අයට බලමු මොකද මේ NAS නොහොත් Network Attached Storage එකක් කියන්නේ කියලා, මේක හරියට Network (LAN) එකට හයි කරපු hard disk එකක් වගේ, ඕනෑම පරිගණකය සිට සම්බන්දවෙලා දත්ත copy කරන්න share කරන්න පුලුවන්. File Server එකක් වගේ, ඒත් file server කියන්නේ ටිකක් hardware ඕන, වැඩි ඉඩක් යන දේවල් නේ. NAS වල file sharing විතරක් නොවෙයි, Audio/Video Streaming කරන්න, backup කරන්න වගේම මේ හදපු එකේ Torrent උතන් download වෙන්න දාන්න පුලුවන්.  😉 විදුලිය වැඩිය යන්නෙත් නෑ නේ!

මේවගේ වටිනාකම තමයි, අඩු විදුලියක් වැය වීම, රත්වීම අඩුවීම, boot වෙන්න ගතවෙන කාලය අඩුවීම, අඩු ඉඩ ප්‍රමාණයක් යන එක, maintenance ගොඩක් අඩු වීම වගේ දේවල් තියනවා.

මම මේ NAS එක හදන්න 1.2KV UPS එකක් හා Intel Atom 1.6 Mini-ITX motherboard එකක් (රු.7500), 512MB RAM (රු.1500) එකක්, ATX 250W Power Supply (රු.1500) එකක් 1GB USB Pen Drive (රු.1250) එකක් (පසුව මේක CF වලට මාරු කරනව) හා 1TB hard disk (රු.12,500×2) දෙක්කක් යොදාගත්තා.

IMG_0006 IMG_0007

මෙන්න තියනවා UPS එක, මේකේ ඔක්කොම කෑලී ගලවා ඉවත් කරා. සුද්ද කරා. 🙂

IMG_0008 IMG_0010

පොඩිඩක් යකට කෑලී එක්ක ඔට්ටු වෙලා, කැපීමකින් පසුව Hard Disk දෙක දෙපැත්තට mount කරා, පොඩි අලයක් උනේ Mini-ITX motherboard එක සවි කරන්න ගියහම, මේකට හේතුව උනේ motherboard එක පොඩක් උස වැඩියි, ඒක නිසා ඒකට පොඩි bracket හදලා පොඩ්ඩක් ඇල කරලා සවි කරන්න සිදු උනා.

IMG_0011 IMG_0012

UPS එකේ තිබුනා network protection එකක්, ඒකේ RJ45 jack එක වගේම FAN, Power Input එහම තියලා වයර් ගලවලා හරියට සවි කරා, ATX Power Supply එකත් ගලවන්න උනා, ගලවල මදේ විතරක් ගානට FAN එක එන විදියට සවිකරා, මතක තියාගන්න power supply එක සෙල්ලම් කරන එක අනතුරු දායකයි.

IMG_0017 IMG_0015

ඔන්න ඔකොම සවිකිරීමෙන් පසුව, RJ45 cable එකක් කපලා එක කොනක් UPS එකේ තිබුන network පොර්ට් එකට solder කරලා අන්ත් පැත්ත motherboard එකේ RJ54 (Network port) එකට සවි කරා.

NAS එකේ OS එක සදහා මම යොදාගත්තේ FreeNAS කියන FreeBSD වලින් පැවත් එක එකක්, මේක based වෙලා තියෙන්නේ mOnOwall කියන එක අනුව. FreeBSD කියන්නේ ලිනක්ස් නම් නොවෙයි, ඒක Unix වලින් පැවත එන එකක්. Open Source නම් තමයි.

දැනට Hard Disk දෙකක් යොදාගන්නේ RAID කිරීම සදහා, ඒ කියන්නේ RAID-1 පලමු hard disk එක වගේම එකක් දෙවන hard disk එකේ හැදෙනවා, ඒ කියන්නේ දෙකම 100% දත්ත වලින් සමාණයි. මේසදහා මම FreeNAS වල එන SoftwareRAID එක තමයි යොදාගත්තේ. මතක තියාගන්න මම 1TB hard disk දෙකක් යොඅදාගත්තට දාරිතාව වන්නේ 1TBම තමයි, මොකද RAID (Mirror) වෙන නිසා. FreeNAS boot කරනේ නම් USB Pen එක හරහා, මේක කරන්නේ ඉක්මනට boot වෙන්න හා පහසු නිසා, FreeNAS සදහා හොදටම 64mb ඉඩක් ඇති. මේ සදහා keyboard, monitors කිසි දෙයක් ඕනේ නෑ, Install කරන්න විතරයි ඕනේ.

IMG_0020

මෙන්න FreeNAS boot වෙනවා.

IMG_0022 IMG_0023

මෙන්න මගේ UPS ඇතුලේ දුවන NAS එක 🙂 ඉදිරි පැනල් එකේ LED හා Power Button එහම හරියට වයර් කරා motherboard එකට, පිටුසට USB Port එකකුත් සවි කරා.

මොනවද මේකේ තියන පහසු කම්….

RAID-1

මේකෙන් දත්ත සුරැකිව hard disk බිද වැටීමකින් ආරාක්ෂාවෙන්නෙ පුලුවන්.

SMB/Windows File Sharing, FTP, AFP, NFS

Windows, Linux හා MAC  එක්ක File Share කිරීම.

Web Server with PHP

PHP/Apache Web Server එකක්.

DAAP/UPnP (DLNA, PS3, Xbox 360)

NAS එකේ ඇති Audio/Video file ඕනෑම device එකක් සිට ඇසීමේ හැකියාව, copy නොකර iTunes, Winamp, PS3, Xbox 360 වගේ ඒවා එක්ක NAS එකේ ඇති play list පවා play කිරීමේ හැකියාව. මේක ගොඩක් පහසුයිනේ පරිගනක කිපයක් තියනකොට.

Torrent Download

මේක ගැන කියන්න දෙයක් නෑනේ, මේක ඉදන් torrent download කරන්න උවද පුලුවන්.

තව ගොඩක් දේවල් තියනවා. 🙂

රු.39000 + 25,000 යනවා කියපු එක, රු. 25,000 + 13,000 මුදලකින් සාදාගත්තා.

83 thoughts on “DIY 1TB Network Attached Storage inside a UPS!

 • මාර සීන් එකක්නෙ..කරල බලන්න ආසයි ඒත් වෙලාවක් නෑනෙ.
  මේ හාඩ් ඩිස්ක් එක රත්වෙන්නෙ නැද්ද?

 • @අනූ

  නෑ, රත්වෙන්නේ නෑ, මොකද මම spin down කරලා දුවන්නේ, අනික 5400RPM නේ. HDD හයි කරලා තියෙන්නේත් තහඩුවකට. රස්සෙන්ත් බෙදිලා යනවා.

  මට මේක හදන්න ගියේ පැය 12 වගේ. වැඩි කාලයක් නෑ, එක දවසෙන් වගේ හැදුවා.

 • SooRI

  ප‍ට්ට විැඩක්‍ෙන අයියා. ම‍ාව න‍ම් ‍ෙගදරින් පන්නන වැඩක්.

 • can you have multiple HDDs connected and mapped as a single drive?
  i’m looking around to buy a NAS … but seems pretty expensive. Your DIY NAS is pretty cool.

 • @Wela

  yes you can. just use RAID 1, that will add all drives as one. but if one fail, your out of luck, so use RAID5, you will not get all the drive spaces, but you will get more then 90% and you need 4 dives, you will get space of 3 drives

 • Udaya

  This can be made using even old Computer. But minimum RAM 256 else gives error when boot FreeNas.Power consumption may be higher.I used 700MZ AMD processor and 256RM and 3GB HDD for FreeNAS installation. Worked perfectly. Any way UPS concept is interesting.

 • amith

  kalinga iya matath asi oyawage gadget hadanna bareda, eth electronic gana sath5 deyak danne ne. bareda mulasita saralawa keyala denna

 • Indika

  is there a way to turn off this? Because this use Hard Disks which can be damaged by turning off the power directly. And i have another question; can i expand it’s capacity by using additional hard disks later 🙂

 • @Indika

  u can always press the power button, this will automatically power down the FreeNAS, also it will not damage the HDD since its a cold power off. even if the power fail, if there are NO data been witten at that them, no data will be damaged.

  yes you can add any amount of HDD’s when your running out of space.

 • Indika

  Thanks for the reply kalinga aiya, I was thinking to buy an 1TB external hard disk. But now i want to try this. My PC is having 3 hard disks so that i can remove 2 of them and attach to NAS. It will be an advantage if i able to set up the wireless network which is always in my mind.

 • I have few hard disks at home from my old comp. But they are already filled with data in NTFS file system. Can FreeNAS use NTFS disks without formatting?

 • @Subash

  RPM කියන්නේ (Revolutions per minute) විනාඩියකට කැරකෙන වට ගනන. මේ මෙකෙන් කියන්නා HDD එකක් ඇතුලේ තියන Data Plates කැරකෙන වේගය. මෙම වේගය වැඩි වෙනකොට දත්ත කියවන්න/ලියන්න යන කාලය අඩු වෙනවා. නමුත් ඒ එක්කම රස්නය, සද්ද, විදුලි පරිබෝජනය වගේ දේවල් වැඩි වෙනවා.

 • තව ප්‍රශ්ණයක් තියනවා. raid1 න් කරද්දි එක සමාන ධාරිතාව තියෙන HDD දෙකක් ඕනෙද නැත්තන් Different disk space තියෙන දෙකක් සම්බන්ධ කරන්න පුළුවන්ද? ආ තව hdd format කරන්න freenas එකෙන් පුලුවන්ද නැත්තන් අපි ‍format කරන්න ඕනෙද? අපි කරනවානම් file system එක කොහොම දාලා format කරන්න ඕනෙද කියනවද (ඒ කියන්නෙ ntfs or fat32 නැත්තන් වෙනම එකක්ද කියලා). ගොඩක් ස්තූති වෙන්න ඕනෙ මේ වගේ එකක් කියලා දුන්නට. නැත්තන් අපි කොහෙන් මේවා දැන ගන්නද….

 • @Subash

  තව ප්‍රශ්ණයක් තියනවා. raid1 න් කරද්දි එක සමාන ධාරිතාව තියෙන HDD දෙකක් ඕනෙද නැත්තන් Different disk space තියෙන දෙකක් සම්බන්ධ කරන්න පුළුවන්ද?

  can. for RAID1 you dont need same size HDD’s but the max size of the RAID1 size will be the same as the smallest dive size you have.

  ආ තව hdd format කරන්න freenas එකෙන් පුලුවන්ද නැත්තන් අපි ‍format කරන්න ඕනෙද? අපි කරනවානම් file system එක කොහොම දාලා format කරන්න ඕනෙද කියනවද (ඒ කියන්නෙ ntfs or fat32 නැත්තන් වෙනම එකක්ද කියලා).

  you don’t have to format, you can use freenas web interface to do that. but freenas don’t support ntfs, fat32 supported but not recommended. use the recommended file system

 • කාලිංග අයිය. මමත් මේ වැඩේ කරන්නයි බැලුවෙ.NAS එකට පාවිච්චි කරන machine එක Dell Dimension 4100 ,1GHz, 256RAM,160GB IDE hard disk එකක් හයිකලා. network switch එකක් නැතිව crossover cable එකකින් connection එක හදාගන්න පුළුවන් වෙයිද.. “මේක ඉදන් torrent download කරන්න උවද පුලුවන්” කියන එකේ තේරුම මට පැහැදිලි නෑ

 • කාලිංග අයිය. මමත් මේ වැඩේ කරන්නයි බැලුවෙ.NAS එකට පාවිච්චි කරන machine එක Dell Dimension 4100 ,1GHz, 256RAM,160GB IDE hard disk එකක් හයිකලා. network switch එකක් නැතිව crossover cable එකකින් connection එක හදාගන්න පුළුවන් වෙයිද..

  පුළුවන් 🙂

  cross cable එකක ගැහුවා කියනේ PC එක හැම තිස්සෙම ඕන එක තියන්න ඕනේ නේද ?

  “මේක ඉදන් torrent download කරන්න උවද පුලුවන්” කියන එකේ තේරුම මට පැහැදිලි නෑ

  ඒ කියනේ 3rd party sofware දල torrent download කරන්න හදාගන්න පුළුවන් FreeNAS වල

 • Chinthaka

  Kalinga,
  Really great work. :).
  But I didnt get what you said as answer to the last question by “Nisanka” 🙂
  We anyway have to keep this NAS pc power on right?

  If we are going to access this wireless, we have to connect this to a wireless router through a Rj45 jack, right? is there any other way to share files other than using a switch/router?

  Also need to know about the power on switches and how you soldered the RJ 45 to the UPS port. Since UPS might not have connector wires such as what we found in a computer cases(fromt side connectors), do you just connect the two wires coming from the power on button to the motherboard pins? for the rj45, you just cut the wire and soldered the small separate wires inside to the UPS rj 45 port?
  (FYI – My electronic knowledge is very little)

  Suba Dawasak,
  🙂

 • @Chinthaka

  We anyway have to keep this NAS pc power on right?

  if your using it, then yes 🙂

  If we are going to access this wireless, we have to connect this to a wireless router through a Rj45 jack, right?

  yeap,

  is there any other way to share files other than using a switch/router?

  use a direct cross cable from the NAS to your PC

  Also need to know about the power on switches and how you soldered the RJ 45 to the UPS port. Since UPS might not have connector wires such as what we found in a computer cases(fromt side connectors), do you just connect the two wires coming from the power on button to the motherboard pins?

  that you need some knowledge in electronic, since you need to find witch pins on UPS connect to and make sure you dont short-out 🙂

  for the rj45, you just cut the wire and soldered the small separate wires inside to the UPS rj 45 port?

  yes 🙂 but you have to make sure what pint connect to what wire, else it will not work.

 • Chinthaka

  Thank you Kalinga.
  Seems like I have to get some more knowledge about electronics before actually try something like this out. Hope google will rescue me :).

 • Nipunalanka

  ayye mata danaganna one meekata internet speed ekata set karaddi kochchara speed ekak thiyenne oneda

  e kiyanne mama gedara hadala mata 100km walin wagee meke details balanna share karanna puluwanda ehema karanna net speed eka keeyak withara thiyenna oneda ?:)

 • @Nipunalanka

  ඒක ඉතින් වැඩිවෙන තරමට speed එක වැඩියි. ස්පීඩ් අඩුවන් file transfer වෙන්න යන කාලය වැඩියි.

 • Dilantha

  mata audio streaming server ekak hadana ona…eka hadana hati mula idala podak pahadili karanna puluwanda ?…{mage i5 laptop ekak use karala ekak hadaganna puluwanda?}

 • තුසිත

  නියමයි කාලිංග අයියේ……..ගොඩක් සතුටුයි මේ වගේ දේවල් කියල දෙනවට…

 • Kamal

  අනේ කාලිංග අය්යේ HDD Raid කරන ක්‍රම ගැන ලිපියක් ලියන්න පුලුවන්ද. ගොඩාක් ස්තූතියි.

Leave a Reply

Your email address will not be published.