GPS වැඩ කරන්නේ කොහොමද ?

ගොඩක් කාලෙකින් පෝස්ට් එකක් ලියන්නත් බැරි වුණ නිසා, අද හිතුණා එකක් ලියන්න ඕනේ කියලා, අද නම් දවසම  කළේ නිදාගත්ත එක තමයි.  ඉස්සරනම් මාසෙට පොස්ට් කීපයක් ලියනවා, දැන් කාල වේලාව පොඩ්ඩක් මදි නිසා ඒක හරියට වෙන්නේ නෑ 🙁  ඉතින් අද කතාකරන්න යන්නේ GPS ගැන, මේ GPRS නම් නොවෙයි 🙂 GPS කියන්නේ Global Positioning System කියන එකයි. මේකෙන් කරන්නෙ හරිම සරල දෙයක් වුවත් එහි වටිනාකම හරිම වැදගත්. GPS උපකරණයකින් කරන්නේ තමන් ඉන්න තැන හරියටම අක්ෂාංශ හා දේශාංශ ලබාදීමයි. සරලම GPS එක මේකයි, දැන් GPS බොහෝමයක map එකක්ද එනවා, ඒ නිසා තමන් සිටින ස්ථානය වගේම අවට දේවල්ද මැප් එකෙන් පෙන්වනවා. පිට රටවලනම් වාහනවල navigation system එකක් එනවා, මේකෙන් කරන්නේ ඉන්න ස්ථානය, යන්න හදන තැනට ඇති කෙටිම පාර වගේම යන විට හැරෙන්න ඕන තැන් පවා කටහඬකින් කියනවා.

දැන් GPS එක හරිම සුලභ භාණ්ඩයක් වෙලා, ගොඩක් ජංගම දුරකථනවල පවා මෙය එනවා. ඉතින් ජංගම දුරකථනයට google maps වගේ දාගත්තා නම් ලංකාවේ බොහෝ මාර්ග එහි තිබෙනවා. ඒවගේම පාරක් හෝ නොදන්න ස්ථානයක් තිබෙනවා නම් ඒක search කර වුවද සොයාගන්න පුළුවන්. පහත ඡායාරූපයේ දැක්වෙන්නේ iPhone එකක google maps හරහා ස්ථානයක් search කළ විට දිස්වෙන ආකාරය.

img_0106

ඉතින් මේවගේ ගොඩක් දෑ සදහා GPS භාවිත කරනවා, අපි බලමු කොහොමද මේ GPS වැඩ කරන්නේ කියලා.  GPS උපකරණවලට ඉන්නා ස්ථානය පෙන්වන්න උපකාර කරන්න GPS satellites තියනවා.  මේසදහා වන්ද්‍රිකා 27 තිබුණද, භාවිත කරන්නේ 24 පමණයි, ඉතුරු 3 ඇත්තේ හදිසි අවස්ථාවලදී දුර්වල/ක්‍රියාකාරී නැතිවුණ චන්ද්‍රිකාවක් replace කිරීම සඳහා යි. මේ GPS network එකේ අයිතිය හා එය පාලනය කරනේ ඇමරිකාවේ හමුදාව මගින්. මෙහි ආරම්භය යුදමය පසුබිමක් සහිත වුවද පසුව සියලුදෙනාටම භාවිත කිරීමට ඇමරිකාව ඉඩ දුන්නා, නමුත් වසර 2000 වන තුරු අන් අයට GPS නිවැරදිතාවල මීටර 100+/- ලෙස තමයි ලබාදුන්නේ. වසර 2000 න් පසු මෙම බාධකය ඉවත් කෙරුණා.

gps-3

ඉහත ඡායාරූපයේ දැක්වෙන්නේ GPS චන්ද්‍රිකා කක්ෂගත කර ඇති ආකාරයයි. මේවා පොලොවේ සිට සැතපුම් 12,000 දුරින් ඉහළ අහසේ රඳවා තිබෙනවා.

සෑම GPS චන්ද්‍රිකාවක්ම එකම අවස්ථාවේ තමන්ගේ පිහිටීම හා වෙලාව radio waves හරහා විකාශනය කරයි. මෙහි ඇති ලොකුම ගැටලුව වෙලාවේ නිවැරදිතාවයි, එම නිසා සෑම චන්ද්‍රිකාවකම Atomic clock (පරමාණු) එකක් ඇත. මෙය ලොව ඇති නිවැරදිම වර්ගයේ ඔරලෝසුවකි.  GPS reciver උපකරණයක් මගින් මේ ලැබෙන දත්ත (අඩුම වශයෙන් චන්ද්‍රිකා 4 ක් වත්) යොදාගෙන තමන් සිටින ස්ථානය මෙන්ම මුහුදු මට්ටමේ සිට උසද දක්වයි. චන්ද්‍රිකා වැඩි වන තරමට නිවැරදිතාව වැඩිවෙයි. මෙය ගණනය කරනේ චන්ද්‍රිකාවේ signal එක එවපු වෙලාවේ සිට reciver එකට එන්න ගතවු කාලය (radio waves ගමන් කරන්නේ ආලෝකයේ වේගයෙන්) චන්ද්‍රිකා කීපයක් හා ගණනය කිරීමෙන්. GPS reciver එකේ මේ Atomic clock එකක් නොමැත, නමුත් චන්ද්‍රිකා හරහා එන දත්ත් අනුව, තමන්ගේ ඇතුලත ඔරලෝසුවේ කාලය සකසා ගනු ලැබෙයි.

GPS හරියාකාරව ක්‍රියාකිරීමට එළිමහනේ, සිටිය යුතුයි.  GPS උපකරණය හා චන්ද්‍රිකාව අතර සෘජු සම්බන්ධයක් තිබිය යුතුයි. නැතිනම් නිවැරදි බව අඩුවෙනවා.

img_0110

GPS මගින් සිටින ස්ථානය  හරිය පෙන්වන විට, මීටර 14ක නිවැරදීතාවයක් යටතේ.

img_0109

GPS application එකක් මගින් ඉන්නා ස්ථානය දත්ත වගේම, මුහුදු මට්ටමේ සිට උස පෙන්වන ආකාරය. (මෙම දත්ත ලබාගත්තේ එළිමහනේ නොවෙන නිසා නිවැරදිබ අඩුයි, මීටර  163.0 අඩු හෝ වැඩි)

මීට අමතරව දැන් ජංගම දුරකතනවල A-GPS ලෙස සේවයක් එනවා. මෙයින් කරන්නේ cell tower එකේ ස්ථාන දත්ත උපයෝගී කරගෙන තමන් ඉන්න ස්ථානය පෙන්වීමයි. මෙහි 1km~3km වගේ නිවැරදීතාවයක් තමයි තිබෙන්නේ. ළඟ ඇති cell tower වැඩිවන විට නිවැරදි තාවද වැඩි වෙනවා.

img_0108

A-GPS එකක ස්ථානය දිස්වන අයුරු. වටයෙන් පෙන්වනේ නිවැරදීතාවය කොපමණද කියා.

73 thoughts on “GPS වැඩ කරන්නේ කොහොමද ?

 • Sadeepa

  @Kalinga
  Each cell tower has its own unique ID known as “Cell ID” and it is broadcasts through the control channels. This “Cell ID” of the currently attached cell can be queried from the phones operating system. When GPS is not available Google maps use this cell ID to lookup location from its own data base. Ie. – When you call “my location”, Google maps app sends a quarry to its servers over the internet for the location/range of current cell ID, when it gets this information it shows it graphically on map. That’s how it displays location without GPS or A-GPS.
  By the way, no network operator in Sri Lanka supports A-GPS at the moment.

 • හොඳ ලිපියක්. මේවගේ දේවල් ගැන ලිපි ලි‍යැවෙනවා අඩුයි. ස්තුතියි. (බඩවැල වගේ තියෙන නිසා කලින් උඩින් පල්ලෙන් කියෙව්වේ අදයි හරියට කියෙව්වේ 😀 )

 • @මහේෂ් කූරගම

  GPS වැඩ කරන්න GPRS/Internet අවෂම නොවෙයි, නමුත් google maps එක වැඩ කිරීමේදී google maps MAP දත්ත ලබාගන්නේ Internet එක හරහා නිසා GPRS/Internet අවෂවෙයි.

 • Sadeepa

  @ randeera
  සාමාන්‍ය මොබයිල් ෆොන් වල ඉන්න තැන පෙන්වන්නේ A-GPS වලින් නෙවෙයි. මේ සදහා භාවිතා වෙන්නේ Cell Bradcasts නම් ක්‍රමයයි. සම්මුතියක් වශයෙන් කුලුණු තමන්ගේ පිහිටීම නුගේගොඩ, නාවල අදී වශයෙන් Cell Bradcasts Channel 50 ඔස්සේ විකාශනය කරයි. මොබයිල් ෆොන් එක තමන් සම්බන්ධ වෙලා තිබෙන කුලුනෙන් විකාශනය වෙන ස්ථානය තමන් සිටින ස්ථානය වශයෙන් දක්වයි. මේවා Network operater විසින් ඇතුලත් කළ දත්තයන් වන අතර වැරදීම් වුණු අවස්ථාද නැතුවා නොවෙයි. Dialog ZerO77 Live වැඩ කෙරන්නෙත් මේ අකාරයටමයි. A-GPS විස්තර සදහා මගේ July 3rd, 2009 at 12:21 pm සටහන බලන්න.

 • I got iphone 3G 8GB recently! Its network locked one from UK (Orange network)! If i jail break it with new software revision (V3.0), Can I able to download apps from istore and itunes?

 • Thank you for the immediate reply!! I want to unlock my iphone, i asked it from the best phone repair shop in Gampaha Town and they said they didn’t unlock it these days because a Unlock sim has arrived in to the market and can purchase it for cheap like Rs.850. And what is your advice about it? I heard that if we use unlock sims we cant use HSPA services etc. So whats your advice about this? should i use the Unlock sim or jail break it? (my current software version is 2.2.1)

 • @Ruchira Sahan

  Jail braking is the best idea, even with OS 3.0 you can do this with out an issues. if you use a unlook SIM you have to cut your SIM as well to fit it in so what i would say is to jail brake it. then you have the option of installing apps thats not in iTunes apps store.

 • Sadeepa

  @මහේෂ් කූරගම
  On your Asus 535 try this and let me know. ( I assume you have internet connectivity and google maps installed)
  (1)settings->Externel GPS set following: Program Port-COM4: Hardware Port-COM2,baud 4800; Access-Tick (enable) Manage GPS automatically.
  (2)Google maps menu->options->GPS settings : Managed by windows
  (if you really want to Set Manually then set COM4 , 4800)
  (3)Google maps menu->tick on “USE GPS”

  Then you should see “Initializing GPS” for a moment and them “seeeking GPS satellites(0)…” on top right hand corner of display. If not let me know.

  For good reception connect your external GPS antenna and if you can please let me know what type of antenna it is.

 • meke thiyana okkoma Sinhala akuru mata ada wela penne ayi ???

  මේකෙ තියෙන ඔක්කොම සිංහල අකුරු මට ඇද වෙලා පේන්නෙ ඇයි ???

  !

 • ෂා නියම ලිපියක් . . . සෑහෙන්න දෙයක් ඉගෙන ගත්තා . . . ගොඩක් ස්තූත්යි . . . මගේ සමහර යාලුවෝ පාවිච්චි කරනවා මට හිතා ගන්න බැරුව හිටියේ කොහොම වෙනවා ඇත්ද කියලා . . .මගේ යාලුවන්තත් යවන්න ඕන මේ ලිපිය . . .

 • pavithra

  Mage SE C702 phone eketh GPS interated ekak. A-GPS active karala Google maps giyama 5~10 seconds atharedi asanna 10m ta position pennanawa. A-GPS nathuwa GPS walin nam 2min withara yanawa. wenasa ekai.

 • sadeepa

  @pavithra : you are correct, see my previouse comment and comment on techkatha EP37:

  ……..AGPS මගින් මෙලෙස GPS ක්රිඒයාකාරී මට්ටමට පැමිනීමට ගතවන කලය සැලකියයුතු තරම් අඩුකර ගත හැකියි.
  AGPS මගින් GPS පිහිටුමේ නිවරදිතාවය වැඩි කරන්නෙ නැහැ. GPS ක්රිSයාකාරී මට්ටමට පැමිනීමට ගතවන කලය අඩු කිරීම පමණයි වෙන්නෙ. මේ සදහා ඔබ GPS ON කරන විට 10kB ~ 40kB පමන ඩdata ප්රනමානයක් හුවමරු කරගන්නියි. ඒ සදහා සාමාන්යන data සදහා වන ගාස්තු අදාල වේ. GPS පිහිටුමේ නිවරදිතාවය සදහා බලපාන්නෙ signal ලැබෙන satellite ගනන සහ ඒවායේ පිහිටීමයි, AGPS හෝ mobile service provider බලපාන්නෙ නැහැ.

 • pavithra

  @sadeepa

  ow eka aththa. mage phone eke eka A-GPS fix ekak sadaha up:1kb down:2kb walata wada yanne na.
  outdoor 5min withara GPS lock vela hitiyoth ~2m tharam accuracy ekak labenawa.

  google sat-view images magin mama ape gedara inna room eka mokakde kiyalath dana ganna puluwan tharam eka accuracy.

 • GPS පහසුකම තියන ජංගම දුරකතන සදහා සැටලයිට් බාවිතා වෙනවිට මුදල් අයවීමක් වෙනවද. AGPS වලදී data සදහා වැයවන විදිහට

 • pavithra

  @sahan:

  yea, google maps or Nokia maps wage evata maps load wena vidihata data charges ekathu wenawa. eka parak download unama eva cache ekak hatiyata thiyena nisa ayeth one wenne na. ath aluth maps, zoom wage evatath data download wenawa.

  maps use karanne nathi nam hari offline maps use karanawa nam charges wenne na. mama use
  karanne MGmaps offline. mama maps download karala (PC eken) memeory chip eke save karala thiyenne. a nisa data charges only for A-GPS (4~6 cents per time) only.

 • හාලන්

  බොහොම ස්තුතියි. මම මේ ගැන ටිකක් කියෙව්වා. මට දැන ගන්න ලැබුණා ජී පී එස් නිවැරදිතාවය 4-20m කියල. ඒ වගේම DGPS කියල එකකුත් තියනවා. එහි නිවැරදිතාවය 1-3m වෙනව. මෙම දත්ත හරි නේද? මට දැන ගන්න ඕන ලංකාවේ DGPS පාවිච්චි කරන්න පුලුවන්ද කියල. පුලුවන්නම් ඒ කොහොමද?
  ස්තුතියි

  හාලන්

 • ජී.පී.එස් එක අපේ රටේ බොහොමත්ම දුලඹ දෙයක් වුනත් පිට රටවල නම් එදිනෙදා කටයුතු පහසු කරගන්න පුලුවන් උපාංගයක් විදියටම ජී.පී.එස් එක ජනප්‍රිය වෙලා. ඒත් මේ පෝස්ට් එක දැක්කම මට හිතෙනවා ලංකාවේත් ජී.පී.එස් ගැන උනන්දු වන අය ඉන්නවා කියලා. මේ ජී.පී.එස් වලින් ගන්න දත්ත හරියාකාරව මෙහෙයවන්න ජී.අයි.එස් යොදාගන්න පුලුවන්. ජී.අයි.එස් කියන්නේ භූගෝලීය දත්ත කලමනාකරනය කරන පහසුම ක්‍රමයටයි. මේ ගැන තව දුරටත් දැනගන්න කැමති නම් ලංකාවේ ජී.අයි.එස් ගැන උනන්දු වන අය වෙනුවෙන් පිහිටුවා තිබෙන http://www.mapmyplace.com/forum/ වෙතින් සාමාජිකත්වය ලබා ගන්න.

 • මෙ ලිපියටනමි ගොඩක් ස්තුතියි….අදහස් දක්වලා තියෙන හැමෝටමත් ස්තුතියි..මෙ ඔක්කෝම මෙ ගැන යමක් දන්න අයයි අනේ මමනමි මෙ ගැන දැනගත්තේ මෙ ලිපිය කියවලා එකට ගොඩක් ස්තුතියි.නොදන්න නිසයි අහන්නේ pc එකෙන් ඹවා බලා ගන්න soft එකක් නැද්ද

 • kumara

  ඒ වගේම ලැප්ටොප් එකක්ට ඔය GPS Technology ගන්න විදිහක් නැද්ද?

  පුලුවන්, ගොඩක් USB/Bluetooth GPS modules තියනවා.

  – How to get GPS navigation on Laptop to use as travelling aid in Sri lanka?

  1. What are the equipment we need to fix to laptop? any Brand names & specs? Where can we buy them? How much will they cost?

  2. What are the application we may need to install? can we use Google maps as a GPS software navigator on laptop?

  3. is it possible to cash maps while online and use them offline?

  මෙ ලිපියටනමි ගොඩක් ස්තුතියි !!

Leave a Reply

Your email address will not be published.