Kalinga goes from High-Definition to No-Definition

ඔන්න ඔය ලැප්ටොප් අපලය වගේ මට තියනවා තව ඔය පොඩි පොඩි අපල… 🙂 ඔන්න ඔයින් එකක මේ ලගදි පල දුන්නා, දන්නවානේ මම ඉතින් TV ඇබ්බැහි උන කෙනේක්, අපෝ ඔය ගොන් දේපැයයනම් නොවෙයි, 😀 අඩු ගානේ මගේ TV එකට local TV බලන්න ඇන්ටනාවක වත් සවි කරලා නෑ, මම ඉතින් මේ දේෂීය රූපවාහිනී කාලිකා බැලීම නවතල දැනට වසර 3-4ක් වෙනවා, මේකට හේතුව ඉතින් අපේ මේ නාලිකාවල යන්නේ ඉතින් 80% විතර අනුන්ගෙන් කොපි කරපුවානේ, කොපි කියන්නේ පොටෝ කොපි, ඉතින් මේවා බලනවාට වඩා හොදයිනේ ඔරිජිනල් එකම බලන එක, මට එපාම උනේ මේ සිරස සුපර්ස්ටා වලින් තමයි, අනේ දෙයියනේ හොද දෙයක් බලා කොපි කරලා හැදුවට කමක් නෑ, අර සුපර්ස්ටා නිවේදක කමල් අර Amatrican Idol (සිරස සුපර්ස්ටා මේක තමයි කොපි කරල තියෙනේ) එකේ නිවේදක කරන Ryan Seacrest වගේම කතා කරන්න, හැසිරෙන්න දගලන දැගලිල්ල දැක්කහම මට වමනේ යන්න එනවා, අනේ ඇත්තමයි මුන්න තමන්ගේ කියලා හැකියාවක් නැද්ද අනුන්ගේ දේ කොපි කරනේ, ලංකවේ කලා කාරයෝ ගැන මට දුකයි, අර පන්ඩිත් අමරදේව, අපෙන් වෙන්ව ගිය කේමදාස වගේ මිනිස්සුන්ට මල් තියලා වදින්න ඕනේ.

මේ වල්පල් කියෙව්වාට මොකද උනේ කිව්වේ නෑනේ!, මේ දවස්වල අකුනු එහෙම හවසට ගහනවා, ඒක නිසා පොඩක් අවදානයෙන් තමයි ඉනේ, අනික ඇන්ටනාවක් උසට දාල නෑ, මගේ ඔක්කොම විදුලි උපකරන UPS හරහා තමයි සවිකරලා තියෙනේ අනික විදුලියක් කොටනකොටම මේ UPS එක විදුලි පේනුවෙන් ගලවනවා. මේ මොනවා කරත් වැඩක් නෑ කියල තේරුනේ මේ සිකුරාදා රෑ තමයි, ලොකු විදුලි කෙටීම් කීපයක් සිදු උනා, Trip එකත් off උනා, අපේ අම්මා ටිකක් බය නිසා Trip එක නම් දාන්න දුනේ නෑ, ඒක නිසා විදුලි කෙටීම නතර වෙනනකම් ඉන්න උනේ backup light වලින් තමයි. කොහොමහරි විදිලි කෙටීම නැවතුන පසුව පුරුදු පරිදි UPS එක ඔන් කරා, ඒත් බීස් සදේ එක්ක ආවාට UPS එක power ගනේ නෑ, මොකද කියලා බැලුවට මොකුත් පේන්නේ නෑ, TV එක ඔන් කරන්න හැදුවා Standby මිසක් ඔන් වෙන්නේ නෑ, පසුව සැටලයිට් රිසීවර් එක බැලුවහම දැක්කේ ඒකේ power LED එකවත් ඔන් වෙලා නෑ, හොයල බලනකොට TV, UPS, Starlight Receiver ඔක්කොම පිච්චිලා. 🙁

දැන් මේක මට මාර ගැටලුවක්, කොහොමද මේක උනේ කියලා, පොඩක් හොයනකොට දැනුනේ, Satellite TV Dish එකට අකුනු වැදිලා වගේ මේක කිසිම උස තැනක නොවෙයි තිබුනේ. කොහොම හරි, මේක සැටලයිට් රිසීවරය වෙත ඇවිත් Audio/Video කේබලය හරහා ටීවී එකට ගොස්, මගේ UPS එක microprocessor එකක් තියන එකක්, මේව හරිම සෙන්සිරිව් නිසා එකත් දැවී ගිහින්.

ටීවී එක තිබුනේ Acer 32″ LCD එකක් මේක HD 720p, එකක්.

ඉහල රූපෙයේ පේන්නේ Acer TV එක, සිල්ව පාට Sat Recivers දෙකෙක් උඩ තියේන එක තමයි පිව්වුනේ.

මට ඉතින් ඉවසීම නැතිනිසා අපේ තිලිනත් ඇදගෙන ගියා සෙනසුරාදා ටීවී හා DishTV එකක් ගන්න. කොහොම හරි ඉතින් ඔන්න මම ගෙනවා LG 32″ LCD TV එකක්.

ඔය තියෙන්නේ අලුත් එක, බිත්තියට සවි කරන්න පෙර.

පිටුපස ඇති සම්බන්දතා, මීට අමතරව පැත්තෙන් තව AV input එකක්ද තියනවා.

රූප ගැන කිව්වොත්, ඇත්තටම පරන Acer එකට වඩා ගොඩක් හොදයි, මේකේ Contrast ratio 15000:1 ඇති නිසා රූප හරි පැහැදිලි බවක් හා මේකේ “කලු” වර්නය හොදින් ලැබෙනවා, ගොඩක් LCD වල තියන ගැටලුව තමයි හරියට කලු වර්ණය පෙනීමට නොහැකිවීම.

‍මේක ගන්න කලින් LCD රූපවාහිනී කීපයක බැලුවා, Philips, Sony, Atom, Samsung, නමු මේකේ වර්ණ හා රූප වල පැහැදිලි කම අනිත් හැම එකක්ම අබිබවා තිබුනා.

බිත්තියේ සවිකිරීමෙන් පහුසුව,

මගේ වාසනාවට වගේ මගේ Acer එකේ Wall Mount ටික මේකට 100% ම ගැලපුනා, මේක නිසා පහසුවෙන්ම මෙය කරගන්න පුලුවන් උනා.

ඔන්න ඔහොම තමයි මේගේ මේ සති අන්තය ගෙවිලා ගියේ.

28 thoughts on “Kalinga goes from High-Definition to No-Definition

Leave a Reply

Your email address will not be published.